Browse stories

Tanja, consultant

Consulting, Rongo Oy

Julkaistu 10.2.2014

Opiskelupaikkani Metropolia University of Applied Sciences
Pääaine tai koulutusohjelma
Muut opinnot Ohjelmistotekniikka
Valmistumisvuosi 2013

Tyypillinen työpäiväni: Työskentelen tietovarasto- ja raportointiympäristöjen ylläpidossa. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että seuraamme asiakasympäristöjen toimintaa ja korjaamme mahdollisia virhetilanteita. Työhön sisältyy myös olemassa olevien ympäristöjen pienkehitys. Näiden ohella on mahdollista olla mukana projekteissa.

Tarvitsen työssäni seuraavia taitoja: ongelmanratkaisu, looginen ajattelu, tiimityötaidot,

Päädyin nykyiseen työhöni: Löysin työpaikkani opiskelujen aikana ammattikorkeakoulujen kesätyömessuilta. Vajaan kahden vuoden jälkeen ja tutkinnon valmistuttua jäin kokoaikaiseksi työntekijäksi.

Näistä opinnoista on ollut minulle eniten hyötyä: SQL-kielen ja ohjelmoinnin kautta olen saanut hyvät valmiudet erilaisiin logiikkaa vaativiin tehtäviin ja tietokanta tehtäviin. Kaikkein eniten väitän kuitenkin saaneeni hyötyä opiskelujen ohella tekemästäni opiskelija-aktiivihommista (näistä sai myös muutaman opintopisteen). Toimin koulullamme tutorina, opiskelijayhdistyksen hallituksessa ja opiskelijakunnan hallituksessa.

Vinkkini samoista tehtävistä kiinnostuneille: Tietotekniikan alalla kannattaa hakea töitä hyvin eri aloilta, sillä näitä töitä löytyy jokaisesta työpaikasta. Kannattaa myös selvittää laajasti millaisia kaikkia töitä voisi tehdä, sillä en ollut kuullut alastani ennen kuin pääsin töihin alan yritykseen.

More stories

Eve

DavidEveri

About that thing we were discussing earlier, I think I had something on that, might be nothing, but still… read story >

KP

opinto-ohjaaja

Työ on monipuolista. Ohjaan opiskelijoita yksilöinä sekä ryhmissä. Teen ohjausta monikanavaisesti kasvotu… read story >

Essi

terveystarkastaja

Työhöni kuuluu tarkastuksia esim. ravintoloihin ja kauppoihin ja tarkastuskertomusten laatimista. Työ vaa… read story >

Johanna

asiantuntija

Teams-palavereista, projektien johtamisesta ja rahoitushakuihin hankesuunnitelmien työstämisestä read story >

Histoni 2017

Olemassaolevien ja uusien diagnostiikkatestien kehittämistä. Työpäiviin mahtuu kokouksia, laboratoriokoke… read story >

Teemu

tekninen dokumentoija

Tavallisena työpäivänä tuotan monikielisiä käyttöohjeita ja tuotemerkintöjä viihde-elektroniikalle ja kod… read story >

F

Tyypillistä työpäivää eio ole. Viimeaikoina olen mm. analysoinut markkinointikampanjoita ja edustanut yri… read story >

Hemppa

varastopäällikkö

Alaisia on kolme, mutta työ on hyvin itseohjautuvaa. Vaikka työn kuvaan kuuluu toimintojen kehittäminen ,… read story >

nutrition

ravintolatyöntekijä

A typical day in my work involves preparing the kitchen for the shift, including setting up stations, che… read story >

Opettaja

tuntiopettaja

manager

product manager

As a Product Manager I take care of the life cycle of certain products of the company. Since the discove… read story >

Sam

Studying about new works in the world, brainstorming ideas for design, creative sketches and ideas for pe… read story >

Ympäristötarkastaja

Ympäristönsuojeluviranomainen

Tehtäviä on laidasta laitaan, eikä mikään päivä ole samanlainen: maa-aines- ja ympäristölupapäätösten val… read story >

Sofia

projektisuunnittelija

Suunnittelen ja kehitän kotiin tuotavaa sosiaalista kuntoutusta, jonka asiakkaina on ikääntyneet, joilla … read story >

Firouz

test automation specialist

Creating and implementing test cases to be run automatically using Robot Framework.
Running tests and re…
read story >

Höödö

suunnitteluinsinööri

Tyypillinen työpäivä sisältää asiakasrajapinnassa työskentelyä, suunnittelutyötä, kanssakäymistä urakoits… read story >

Simo

toimitusjohtaja, hammaslääkäri

JT

freelancer-taiteilija

Hyvin sekava: muutama tunti taiteellista työtä, valmistelua ja suunnittelua. Opettajantyötä muutama tunti… read story >

R

näytelmäkirjailija ja dramaturgi

Olen työsuhteessa joten käytännössä kirjoitan päivät. Joitain tuotanto-/kokous-/ muita töitä on ajoittain… read story >

KU

johtava kanttori

Hallintoa, muusikkoutta, suunnittelua, opetusta read story >

Mikko

software developer (ohjelmistokehittäjä)

Työpäivän pääpaino on asiakkaalle tehtävän ohjelmiston kehittämisessä, mikä sisältää koodausta, testausta… read story >

Perhonen

työllisyysasiantuntija

Tehtävääni kuuluu kaikenikäisten työnhakijoiden ohjaus sekä kunnan työllisyydenhoitoon liittyvät tehtävät… read story >

Salla

Vastaan tietyn maksuryhmän (noin 1000 työntekijää) palkanmaksusta. Palkka maksetaan kahden viikon välein,… read story >

Maisteristäti

palvelupäällikkö

Yksikään työpäivä ei ole samanlainen; ennakkosuunnittelu on haasteellista, sillä on vaikeaa tietää täysin… read story >

The source of the statistics: Career monitoring survey conducted among individuals who graduated 5 years earlier. More information ›