Browse stories

Nina, markkinoinnin asiantuntija

Marketing and sales

Julkaistu 29.5.2020

Opiskelupaikkani Metropolia University of Applied Sciences
Pääaine tai koulutusohjelma
Muut opinnot Markkinointi
Valmistumisvuosi 2005

Tyypillinen työpäiväni: Suunnittelen ja tuotan markkinointimateriaalia ja -sisältöä digipainotteisesti. Tuen tuotepäälliköitä ja myyntiä luomalla materiaalia jota he tarvitsevat työssään. Hallinnoin verkkosivuja ja -sisältöjä (omat ja kumppaneiden/jälleenmyyjien sisällöt, mainonta, uutiskirjeet ym.), vedän tai osallistun markkinoinnin projekteihin (esim. messut, mainonta, muutosprojektit, tuotelanseeraukset), toimin yhteyshenkilönä palvelutoimittajiin päin.

Käytännössä siis kirjoitan paljon, taitan aineistoja, käsittelen kuvia, pidän aktiivisesti yhteyttä palvelutoimittajiimme, istun suunnittelukokouksissa, teen ehdotuksia ja suunnitelmia, luon ja päivitän verkkosivuja, oikoluen ja kommentoin muiden luomia sisältöjä, opiskelen esim. tuotetietoa tai uuden järjestelmän käyttöä, järjestän käytännön asioita messuihin liittyen, suunnittelen messuseiniä. Päivittäistä yhteistyötä sisäisesti eri tiimien kanssa, esim. tuotehallinta, tekniset asiantuntijat, viestintä, myynti, asiakaspalvelu.

Tarvitsen työssäni seuraavia taitoja: jatkuva oppiminen, kirjoittaminen ja muut viestintätaidot, Yhteistyö- ja tiimityötaidot,

Päädyin nykyiseen työhöni: Olin aiemmin toiminut yrityksessä myyntiassistentin tehtävissä, mutta lähdin toiselle alalle markkinointitehtäviin. Palasin aiempien kontaktieni kautta, kun nykyinen markkinoinnin positio aukesi.

Näistä opinnoista on ollut minulle eniten hyötyä: Markkinoinnin perusopinnot, tiimityötaidot AMK:sta, mutta sitäkin enemmän työssä oppiminen, jatkuva itsensä kehittäminen ja uuden opetteleminen. Markkinointiviestinnän kenttä muuttuu nopeasti, ja perässä pysyminen vaatii itseltä kiinnostusta.

Vinkkini samoista tehtävistä kiinnostuneille: Seuraa alaasi, opettele uutta. Testaa uusia taitoja aktiivisesti. Seuraa toimenpiteiden tuloksia ja muuta tarvittaessa. Opettele tuntemaan asiakkaasi! Harjoita vuorovaikutus- ja myyntitaitojasi. Markkinointitehtävissä joudut usein perustelemaan sisäisesti, miksi joku toimenpide kannattaisi tehdä tai miksi juuri näin olisi hyvä markkinoida – opettele siis myymään sisäisille sidosryhmille! Verkostoidu kollegojen kanssa, niin saat tietoa, kokemuksia ja hyviä vinkkejä.

More stories

Nainen 45v

tuotantopäällikkö

Palavereita, suunnittelua, esihenkilötöitä, johtoryhmätyöskentelyä, sidosryhmien kanssa toimimista, ongel… read story >

G

student

My typical day consists of learning Finnish through classes, online materials, and group discussions. I p… read story >

Lo

Sivistystoimenjohtaja-rehtori

Kokouksia, valmistelua, ohjaamista, neuvomista, päätöksien tekoa ja pohdintaa sekä kohtaamista.

Töitä …
read story >

Mi

erityisasiantuntija

Järjestön paikallisyhdistysten neuvonta, sisäinen viestintä, suunnittelu- ja kehittämistehtävät lasten ha… read story >

Mal

projektipäällikkö

K

manager

Valmennus, esihenkilötyö, tiimityöskentely, kehittäminen, kouluttaminen read story >

-

projektikoordinaattori

Jo

kehittämisasiantuntija

Tietojohtaminen (kävijä- ja asukastiedon käsittely), kehittämisohjelmien koordinointi, kansainväliset han… read story >

Me

Tutkijayliopettaja

Opetus, TKI-hankkeet ja niiden hakeminen, asiantuntija- ja kehitystehtävät read story >

Tom

myyntijohtaja

Ro

Tuntiopettaja (kokoaikainen), valmennuksen ammattitutkinto

VAT- ja LAT-tutkintojen opetus aikuisopiskelijoille, liikunnan ja terveystiedon opetus nuorille perustutk… read story >

M

liikuntasuunnittelija

Asiantuntijatyö kunnan lasten ja nuorten liikuntapalveluiden tuottamisessa. Toimistotyössä palavereja eri… read story >

RMK

asiantuntija

Valmentajien ja urheilijoiden auttaminen ja sparraaminen, suorituskykytestausta urheilijoille ja kuntoili… read story >

N

Suunnittelija (kansainväliset asiat)

Työpäiväni ovat hyvin vaihtelevia sisältäen erilaisia hallinnollisia tehtäviä (raportointi, tilastointi, … read story >

J

Design engineer @TGR WRT

Tyypillinen työpäivä koostuu enimmäkseen 3d mallintamisesta, laskennasta, palavereista ja uusien ratkaisu… read story >

Nordisti -16

Kaksikielinen asiakaspalvelija

Vastaan asiakkaiden puheluihin taksikeskuksessa. Toimialueena on kahdeksan maakuntaa, joista kahdessa on … read story >

T

data engineer

Att jobba med data handlar inte bara om att vara tekniskt kunnig, utan en lika viktig del är att kunna ko… read story >

Ja

tietoasiantuntija

Hallinnoin ja kehitän yhtä yliopistolla käytettävää tietojärjestelmää. Seuraan siihen liittyvää kansallis… read story >

E

Utbildninsplanerare

Största delen av tiden planerar och genomför jag fortbildning inom naturvetenskaper, teknik och matematik… read story >

AN

insinööri

Projekteihin liittyvän tutkimustyön suunnittelu ja toteutus laboratoriossa. Myös muita projektin ulkopuol… read story >

Karoliina

plc engineer

PLC-suunnittelua ja ohjelmatestauksia, komissiotyötä asiakaskohteissa, konsultointia read story >

Kemisti

global product manager

Minulla on kokonaisvastuu varmistaa, että tuotevalikoimamme vastaa asiakkaiden tarpeita. Tyypillinen työp… read story >

Iri

johtava sosiaalityöntekijä

Pääasiassa vastaan tiimin henkilöstöasioista. Paljon työaikaa menee myös asiakaskonsultaatioihin. Tarvitt… read story >

Maria

laboratoriohoitaja

Teen 3-vuoro työtä yliopistosairaalan laboratoriossa. Työskentelen erilaisten analysaattoreiden kanssa, m… read story >

The source of the statistics: Career monitoring survey conducted among individuals who graduated 5 years earlier. More information ›