Browse stories

Antti Matikainen, sales director

Antti Matikainen, sales director

Marketing and sales, Tieto Finland Oy

Julkaistu 3.8.2017

Opiskelupaikkani Helsinki University of Technology
Pääaine tai koulutusohjelma Tietotekniikka
Muut opinnot Työpsykologia
Valmistumisvuosi 1999

Tyypillinen työpäiväni: Vastaan nimetyistä asiakassuhteista ja -strategioista, uusien asiakkuuksien ja liiketoiminnan luomisesta, myynnistä ja asiakastyytyväisyydestä.

Tarvitsen työssäni seuraavia taitoja: Kyky saattaa asiat päätökseen, ihmisten johtaminen, Kommunikaatio

Päädyin nykyiseen työhöni: Päädyin nykyiseen työhön suorahaun kautta. Samalla olin kuitenkin jo toivonut työnkuvan muutosta puhtaasti strategisesta ja konseptuaalisesta liiketoiminnan kehittämisestä enemmän operatiiviseen ja tulosvastuu suuntaan. Taustassani oli halutun toimialan ja liiketoiminta-alueen tuntemusta, osaamista myyntitehtävistä ja halua kehittyä tähän suuntaan.

Näistä opinnoista on ollut minulle eniten hyötyä: Työpsykologiasta ja yleisestä tietojenkäsittelyopista.

Vinkkini samoista tehtävistä kiinnostuneille: Ihminen saa pääsääntöisesti sitä mitä haluaa, ja nekin, joita onni tai epäonni potkii, voivat vaikuttaa siihen, mitä tästä potkaisusta seuraa. Tavoitteet kannattaa toki tehdä realistisiksi, ja sellaiseksi, että ne voi pikkuhiljaa saavuttaa. Kuitenkin, kukaan ei voi elämäänsä eikä edes työelämää täysin ennakoida, joten täytyy olla kyky muuttua, tunnistaa ulkoisissa tekijöissä mahdollisuus oppia lisää ja asemoida itsensä muutoksen kannalta hyvään asemaan, ja nähdä oman osaamisen uran kehittyminen maratonjuoksuna, jossa yksittäisen kilometrin suoritus oikeastaan vain kertoo mistä ja millaisilla resursseilla seuraava km alkaa. Lisäksi, työelämä on vain osa elämää, ja kokonainen ihminen, jolla on henkinen, sosiaalinen, sivistyksellinen ja muut resurssit kunnossa, pystyy toimimaan kokonaisvaltaisemmin missä tahansa ympäristössä, keiden ihmisten tai verkostojen kanssa toimikaan ja millaisia haasteita kohtaakaan.

More stories

Matias

senior software engineer

522c6picture

Marja

hr business partner

Teen hyvin paljon etätyötä ja näinä päivinä työhöni kuuluu materiaalien valmistelua erilaisiin johtoryhmä… read story >

TopiKaaresoja 2015 11 27 small

Topi

tuotekehitysinsinööri

Prototyypin rakentamista: Suunnittelua, piirtämistä, laskemista, materiaalien leikkaamista, sahaamista, v… read story >

a160be1ec513d64948f2af8406fe4337b2129

Jukka-Pekka

Teen muuta työtä kuin koulutettua palkattuna, mutta halusin kertoa millaista on vapaaehtoistyöni seurakun… read story >

0046epicture

Jaakko

human resources manager

Johdan sadan hengen yrityksemme ohjelmistotuotannon osastoa yhdessä lähimmän kollegani kanssa. Alaisia mi… read story >

J.L.

teknologiakonsultti

Autan asiakasyrityksiä tietojärjestelmien suunnittelussa, toteuttamisessa ja konfiguroinnissa. Työ on pro… read story >

Joni

ohjelmistosuunnittelija

Scrum. Koodausta ja jutustelua. Viikoittain speksausta, bugikorjauksia tai asiakaspalvelun "virhe/uusien … read story >

Kosti

software engineer

Jonkinlaista hallittua kaaosta se kai on. Oisko se palaveri per päivä. Kohtuullisesti mailien kirjottelua… read story >

Leena-Kaarina

opettaja

Oppituntien pitäminen, materiaalin valmistelu, tehtävien laatiminen, kokeiden tarkistaminen. read story >

Juho

freelancer

Lukaisen RSS-feedit, teen erinäisiä pikkunakkeja (täytän vaikka näitä lomakkeita), varsinaisia töitä sitt… read story >

Jaakko

projektipäällikkö

Työn luonne vaihtelee merkittävästi jopa päivittäin. Olen tänä vuonna vetänyt softaprojektia johon on kuu… read story >

Juha

erityisopettaja

Tietoteknisten aineiden opettaminen tutkintotavoitteisessa koulutuksessa (datanomi) erityisammattioppilai… read story >

Markus

development engineer

The source of the statistics: Career monitoring survey conducted among individuals who graduated 5 years earlier. More information ›