Browse stories

Valmentaja, yritysvalmentaja

Consulting

Julkaistu 28.8.2017

Opiskelupaikkani Turku University of Applied Sciences
Pääaine tai koulutusohjelma
Muut opinnot Erilaisia kursseja ja valmennuksia
Valmistumisvuosi 2002

Tyypillinen työpäiväni: Asiakaskontaktointia, asiakkaan tarpeiden kartoittamistapaamisia, ratkaisumallin ehdottamistapaamisia, henkilöstön valmennus tai henkilökohtainen coachaus sovitusta aiheesta, jälkiseurantatapaamisia.

Valmennus pitää sisällään halutun muutoksen edistämistä, esim. vaikkapa yrityksen strategian jalkautus, liiketoiminta-/viestintä-/markinointistrategian luonti, uuden tuotteen tai palvelun konseptointi, esimies- tai tiimityön kehittämistä.

Tarvitsen työssäni seuraavia taitoja: Yhteistyö- ja tiimityötaidot, Ymmärrys liiketoiminnasta, Ymmärrys markkinoista,

Päädyin nykyiseen työhöni: Tein joitakin vuosia töitä myynnin parissa, myyntipäällikkönä ja myyntijohtajana, mutta halusin auttaa yrityksiä kokonaisvaltaisemmin. Eri työtehtävät ja kontaktit johtivat sattumuksien kautta siihen, että työskentelen nykyään yritysvalmentajana.

Näistä opinnoista on ollut minulle eniten hyötyä: Ylipäänsä insinöörimäinen prosessiajattelu ja yrityksen toimitusketjun tunteminen tuotekehityksestä jälkimarkkinointiin. Johtaminen ja tuotekehitys.

Vinkkini samoista tehtävistä kiinnostuneille: Tärkeintä on osata rakentaa verkostoja ja tuntea ihmisiä. Omaa osaamista pystyy helposti kehittämään lukemalla/kuuntelemalla kiinnostavaa ja kehittävää kirjallisuutta. Kannattaa olla rohkea, utelias ja kokeilla uusia tapoja tehdä töitä/businesta.

More stories

Kurumi

game artist

Mainosten suunnittelu peliin ja webiin, taustakuvien promillen peliin, ikonisuunnittelu read story >

Eija

lehtori

Ohjaan oppilaita (nuoria ja aikuisia) hankkimaan osaamista työpaikoilla sekä oppilaitoksessa. Opetan läsn… read story >

Katri

opinto-ohjaaja

Toimin jatkuvan oppimisen opinto-ohjaajana. Työni ytimessä on matalan kynnyksen ohjaus ihmisille, jotka p… read story >

J

myyntipäällikkö

Varaston hoitamista ja järjestämistä. Huonekalujen kokoaminen ja asiakkaiden palvelu. read story >

Par

Wireless Test Engineer

My workday usually starts by checking the status of ongoing tests and the test network. I review logs, te… read story >

Jh

Hampurilaistyöntekijä

Valmistan hampurilaisia ja palvelen asiakkaita. Pidän huolta ravintolan siisteydestä. read story >

Nainen 45v

tuotantopäällikkö

Palavereita, suunnittelua, esihenkilötöitä, johtoryhmätyöskentelyä, sidosryhmien kanssa toimimista, ongel… read story >

G

student

My typical day consists of learning Finnish through classes, online materials, and group discussions. I p… read story >

Lo

Sivistystoimenjohtaja-rehtori

Kokouksia, valmistelua, ohjaamista, neuvomista, päätöksien tekoa ja pohdintaa sekä kohtaamista.

Töitä …
read story >

Mi

erityisasiantuntija

Järjestön paikallisyhdistysten neuvonta, sisäinen viestintä, suunnittelu- ja kehittämistehtävät lasten ha… read story >

Heli

asianhallintapäällikkö

Sähköposteihin ja puheluihin vastaaminen, suunnittelua ja organisointia, uuden käyttöön otettavan ohjelma… read story >

Mal

projektipäällikkö

K

manager

Valmennus, esihenkilötyö, tiimityöskentely, kehittäminen, kouluttaminen read story >

Ella

sairaanhoitaja

Tapaan 3-5 potilasta päivässä, yhden tapaamisen kesto on 45-75 minuuttia. Potilaat kärsivät eriasteisista… read story >

-

projektikoordinaattori

Irina

Security Coordinator Helmholtz-yhdistyksessä (Saksa)

Työhöni kuuluu paljon yhteistyötä erilaisten tutkimuslaitosten kanssa. Suunnittelen tietoturvaan liittyvi… read story >

Jo

kehittämisasiantuntija

Tietojohtaminen (kävijä- ja asukastiedon käsittely), kehittämisohjelmien koordinointi, kansainväliset han… read story >

Sinttu

sairaanhoitaja

Teho-osastolla,dialyysitaitoinen vastaava hoitaja, toimin myös opiskelijavastaavana. read story >

Laura

Työnjohtaja ulkoliikuntapaikat

Työpäiväni alkaa aamupalaverilla työntekijöiden kanssa, jolloin käymme läpi sen päivän työtehtävät ja asi… read story >

Me

Tutkijayliopettaja

Opetus, TKI-hankkeet ja niiden hakeminen, asiantuntija- ja kehitystehtävät read story >

Tom

myyntijohtaja

Jenna

työterveyshoitaja

Työpäivien sisältö vaihtelee paljonkin - mikään päivä ei ole samanlainen. Yleensä työpäivä koostuu 2-3 te… read story >

Nanna

it developer

Ohjelmistokehitys, suunnittelu ja työtovereiden avustus. read story >

Ro

Tuntiopettaja (kokoaikainen), valmennuksen ammattitutkinto

VAT- ja LAT-tutkintojen opetus aikuisopiskelijoille, liikunnan ja terveystiedon opetus nuorille perustutk… read story >

The source of the statistics: Career monitoring survey conducted among individuals who graduated 5 years earlier. More information ›