Browse stories

Antti, apulaisjohtaja

Finances and financial administration

Julkaistu 1.10.2017

Opiskelupaikkani Helsinki School of Economics
Pääaine tai koulutusohjelma
Muut opinnot Laskentatoimi ja rahoitus
Valmistumisvuosi 1990

Tyypillinen työpäiväni: Tyypillinen päivä sisältää monia asioita. Päivän aikana edistetään uusien sopivien rahoitettavien hankkeiden löytämistä verkostoitumalla ja tutustumalla uusiin avautuviin mahdollisuuksiin. Yhteydenpito tapahtuu sähköpostitse, puhelimitse, verkkotapaamisin ja fyysisesti tapaamalla. Päivän aikana työstetään jo valmisteluun valittuja hankkeita päätöksenteko-elimiä varten ja mahdollisesti työstetään myös sopimusdokumentaatiota asiakkaan kanssa niihin hankkeisiin, joihin olemme päättäneet sijoittaa rahaa. Työtä tehdään talon sisällä monien kollegojen kanssa yhdessä projektiluontoisesti. Rahoittamiemme hankkeiden kohteissa käyminen kuuluu myös olennaisena osana työnkuvaan, samoin yhteistyökumppaneiden tapaamiset mm. Euroopassa joten matkustuspäiviä ja pitkiä matkoja osuu kohdalle säännöllisesti.

Tarvitsen työssäni seuraavia taitoja: Yhteistyö- ja tiimityötaidot, Rahoitusalan osaaminen, Kyky toimia kansainvälisesti,

Päädyin nykyiseen työhöni: Olen ollut koko työurani rahoitusalalla ja edellisen työtehtäväni päätyttyä hain nykyisen työni pariin.

Näistä opinnoista on ollut minulle eniten hyötyä: Kahden pääaineen, kansantaloustieteen ja rahoitusteorian osaamisesta.

Vinkkini samoista tehtävistä kiinnostuneille: Kannattaa panostaa hyvin perusopintojen suorittamiseen ja opiskella sitä, mikä aidosti itseä kiinnostaa. Kannattaa panostaa uuden oppimiseen ja itsensä kehittämiseen jatkuvasti. Verkostoituminen ja ihmisiin tutustuminen kannattaa. Mieti, miten voit auttaa työkavereita ja olla heille avuksi ja hyödyllinen. Jos suuntaudut toimimaan asiakkaiden kanssa, ymmärrä heidän tarpeensa ja se, miten voit luoda heille lisäarvoa.

More stories

Kurumi

game artist

Mainosten suunnittelu peliin ja webiin, taustakuvien promillen peliin, ikonisuunnittelu read story >

Eija

lehtori

Ohjaan oppilaita (nuoria ja aikuisia) hankkimaan osaamista työpaikoilla sekä oppilaitoksessa. Opetan läsn… read story >

Katri

opinto-ohjaaja

Toimin jatkuvan oppimisen opinto-ohjaajana. Työni ytimessä on matalan kynnyksen ohjaus ihmisille, jotka p… read story >

J

myyntipäällikkö

Varaston hoitamista ja järjestämistä. Huonekalujen kokoaminen ja asiakkaiden palvelu. read story >

Par

Wireless Test Engineer

My workday usually starts by checking the status of ongoing tests and the test network. I review logs, te… read story >

Jh

Hampurilaistyöntekijä

Valmistan hampurilaisia ja palvelen asiakkaita. Pidän huolta ravintolan siisteydestä. read story >

Nainen 45v

tuotantopäällikkö

Palavereita, suunnittelua, esihenkilötöitä, johtoryhmätyöskentelyä, sidosryhmien kanssa toimimista, ongel… read story >

G

student

My typical day consists of learning Finnish through classes, online materials, and group discussions. I p… read story >

Lo

Sivistystoimenjohtaja-rehtori

Kokouksia, valmistelua, ohjaamista, neuvomista, päätöksien tekoa ja pohdintaa sekä kohtaamista.

Töitä …
read story >

Mi

erityisasiantuntija

Järjestön paikallisyhdistysten neuvonta, sisäinen viestintä, suunnittelu- ja kehittämistehtävät lasten ha… read story >

Heli

asianhallintapäällikkö

Sähköposteihin ja puheluihin vastaaminen, suunnittelua ja organisointia, uuden käyttöön otettavan ohjelma… read story >

Mal

projektipäällikkö

K

manager

Valmennus, esihenkilötyö, tiimityöskentely, kehittäminen, kouluttaminen read story >

Ella

sairaanhoitaja

Tapaan 3-5 potilasta päivässä, yhden tapaamisen kesto on 45-75 minuuttia. Potilaat kärsivät eriasteisista… read story >

-

projektikoordinaattori

Irina

Security Coordinator Helmholtz-yhdistyksessä (Saksa)

Työhöni kuuluu paljon yhteistyötä erilaisten tutkimuslaitosten kanssa. Suunnittelen tietoturvaan liittyvi… read story >

Jo

kehittämisasiantuntija

Tietojohtaminen (kävijä- ja asukastiedon käsittely), kehittämisohjelmien koordinointi, kansainväliset han… read story >

Sinttu

sairaanhoitaja

Teho-osastolla,dialyysitaitoinen vastaava hoitaja, toimin myös opiskelijavastaavana. read story >

Laura

Työnjohtaja ulkoliikuntapaikat

Työpäiväni alkaa aamupalaverilla työntekijöiden kanssa, jolloin käymme läpi sen päivän työtehtävät ja asi… read story >

Me

Tutkijayliopettaja

Opetus, TKI-hankkeet ja niiden hakeminen, asiantuntija- ja kehitystehtävät read story >

Tom

myyntijohtaja

Jenna

työterveyshoitaja

Työpäivien sisältö vaihtelee paljonkin - mikään päivä ei ole samanlainen. Yleensä työpäivä koostuu 2-3 te… read story >

Nanna

it developer

Ohjelmistokehitys, suunnittelu ja työtovereiden avustus. read story >

Ro

Tuntiopettaja (kokoaikainen), valmennuksen ammattitutkinto

VAT- ja LAT-tutkintojen opetus aikuisopiskelijoille, liikunnan ja terveystiedon opetus nuorille perustutk… read story >

The source of the statistics: Career monitoring survey conducted among individuals who graduated 5 years earlier. More information ›