Browse stories

Anna, human resources manager

Planning, development or administrative duties

Julkaistu 8.8.2020

Opiskelupaikkani Laurea University of Applied Sciences
Pääaine tai koulutusohjelma
Muut opinnot Johtaminen, randomisti kaikkea mm. koodauskurssikin tuli tehtyä
Valmistumisvuosi 2019

Tyypillinen työpäiväni: 21 hengen IT-yrityksessä lähes kaikkiin yrityksen muihin toimintoihin kuin myyntiin ja itse lsskutettavaan työhön osallistuminen. Johdon auttaminen. Rekrytointien koordinointi, osaajien houkuttelu, haastatteluihin ja päätöksiin osallistuminen. Toimiston juoksevat asiat, sisäisten ja ulkoisten tapahtumien järjestäminen. Sisäinen viestintä. Kultuurin kehitys, avoimen keskustelun luominen. Henkilöstökyselyt. Henkilöstön auttaminen HR asioissa kuten työterveyshuolto, vuosilomat, arjen haasteet jne. Laskutus ja jonkin verran talouden laskelmia.

Tarvitsen työssäni seuraavia taitoja: Liiketoimintaymmärrys, Hyvät sosiaaliset taidot, palveluhalukkuus

Päädyin nykyiseen työhöni: Haastatteluiden kautta. Sain suosituksen yrityksen ja minun yhteiseltä tutulta. Olin ajautunut taloushallintopuolelle, joka ei tuntunut omalta ihmisläheisyyden puutteen vuoksi. Alanvaihtoni alkoi rekrytointikonsulttityöstä, josta päädyin tähän tehtävään. Henkilökemioilla oli iso merkitys, sillä tätä uutta roolia ja tarvittavia taitoja ei juuri ollut määritelty. Hyvin moninpuolisessa työssä generalistinen osaamiseni tuli tarpeeseen. En myöskään ollut liian alussa tai pitkällä urapolussani tätä tehtävää ajatellen. Roikkumaan jääneen opparini viimeistelin tässä työssä ollessa. Koulutuksella ei rekrytoinnissa ollut juurikaan painoarvoa.

Näistä opinnoista on ollut minulle eniten hyötyä: Tradenomitutkinnon tuomasta yleisestä liiketoiminta- ja yrittäjyysymmärryksestä tehdessäni läheisesti töitä yrityksen osakkaiden kanssa.

Vinkkini samoista tehtävistä kiinnostuneille: Käytännön tekeminen ratkaisee. Vaikka polku lähtisi ensin ”väärään suuntaan”, silläkin kokemuksella on arvoa, josta voi myöhemmin olla hyötyä. Moni työ on nykyään hajanaista, muuttuvaa ja vaatii jatkuvaa oppimista. Itseäni olisi helpottanut se, että olisin rohkeammin kulkenut kohti omia, aitoja kiinnostuksenkohteitani enkä antanut pelon viedä johonkin näennäisesti varmempaan, mutta itselleni sopimattomaan suuntaan jonkun muun askeleita kulkien.

Rekrytointityö on mielestäni hyvä väylä HR-tehtäviin.

More stories

Raba

yksilövalmentaja

Teen henkilökohtaista valmennusta nuorille, joiden toimintakyky on olennaisesti heikentynyt. Tapaan heitä… read story >

Hr

lehtori

:)

fysioterapeutti

Olen valmistunut reilut 2 vuotta sitten ja tehnyt töitä siitä lähtien alalla. Nyt olen jäänyt työttömäksi… read story >

Ymmi

ulosottoylitarkastaja

Asiakkaiden tilanteiden päivitys, omaisuuden etsiminen, puhelimitse ja paikan päällä tehtävät haastattelu… read story >

Ändy

lehtori, opinto-ohjaaja

Yksilöohjaus, luokkaohjaus, yhteydenpito opiskelijoihin ja muihin sidosryhmiin read story >

Jenni

markkinointipäällikkö, -johtaja

Tyypillinen työpäiväni koostuu sähköpostien lukemisesta ja niihin vastaamisesta, markkinointisuunnitelmie… read story >

Katri

työnhaunohjaaja

Autan maahanmuuttaja-taustaisia asiakkaita työnhakuun liittyvissä asioissa. read story >

Eija

asiantuntija (te-toimisto)

Sovittuja asiakastapaamisia kasvotusten tai puhelimitse, selvityspyyntöjen ja lausuntojen tekoa, erilaist… read story >

Salla

liikennejärjestelmäasiantuntija

Tyypillinen työpäivä koostuu mm. työhön liittyvistä palavereista. Esimerkiksi kuntien kanssa seudulliset … read story >

Mikko

Software architect, frontend

palavereja, tiimityötä, selvitystyötä, suunnittelua, ohjelmointia read story >

Susan

International Affairs Director

I am in charge of the internationalization of the Universidad de las Artes Ecuador, one of the four highe… read story >

Tiina

hr-asiantuntija

Esihenkilöiden tuki, ohjeistus, neuvonta ja koulutus työsuhteen elinkaareen liittyvissä kysymyksissä.
Ty…
read story >

Piia

projektityöntekijä

Suunnittelen ja valmistan sisältöä perehdytyskurssille Moodleen. Järjestän kehittämisryhmän kokouksia ja … read story >

Jarkko

maatalousyrittäjä

Aamulla navettaan ja illalla navettaan. Päivällä tehdään mitä milloinkin. read story >

7629531F CD2A 4BAC 997D 9B517EB57CD3

Saara K.

projektipäällikkö

Asiantuntijatekstien kirjoittamista, verkoston tapaamisia ja kontaktointia, sopimusten, tarjousten ja pää… read story >

T

product manager

– Myynnin tuki ja tuotetuki
– Asiakaskäynnit
– Tuotestrategian miettiminen ja implementointi
read story >

Tiia

Uusasiakkuuspäällikkö

Työpäiväni koostuu uusasiakashankinnasta, verkostoitumisesta, tapaamisista ja niiden pohjalta tarjousten … read story >

Jukka

it-konsultti

Työskentelen konsulttina data & analytiikka -hommissa (aiemmin käytettiin enemmän termiä Business Intelli… read story >

Hopo

lehtori, opinto-ohjaaja

Työpäivään kuuluu usein sekä opetusta (luokassa tai verkossa) että ohjausta. Ohjaus voi olla ryhmä- tai y… read story >

Sara

viestintäassistentti

Päivä koostuu pienistä palasista ja hommat vaihtelevat paljon. Päivän aikana mm. teen graafista materiaal… read story >

Aamurusko

lastensuojelulaitoksen ohjaaja

Psyykkisesti oireilevien lasten päivittäinen tuki, arjen askareissa auttaminen sekä lääkehoidon toteuttam… read story >

Sannis

ruokapalveluvastaava

Ruoanvalmistus ja lounaspöytä, varaston hoito, siivous ja asiakaspalvelu. Säännöllinen kokoaikatyö. Päivä… read story >

Elina

koulutussuunnittelija

Koulutussuunnittelijana olen tekemisissä sekä opettajien että opiskelijoiden kanssa. Opettajien kanssa va… read story >

Riina

ehs specialist

Jokainen työpäivä on erilainen. Työskentelen kansainvälisessä yrityksessä, joka tuottaa elintarvikepakkau… read story >

The source of the statistics: Career monitoring survey conducted among individuals who graduated 5 years earlier. More information ›