Browse stories

Silja, tiimipäällikkö

Management and supervisory duties

Julkaistu 17.8.2021

Opiskelupaikkani Tampere University of Technology
Pääaine tai koulutusohjelma
Muut opinnot teollisuustalous, hypermedia
Valmistumisvuosi 2008

Tyypillinen työpäiväni: Tyypillinen työpäiväni koostuu kokouksista, sähköpostien kirjoittamisesta. Välillä käyn maastokäynnillä suunnittelu- tai rakentamiskohteissa. Työskentelen liikenne- ja katusuunnittelualalla. Tiiminpäällikön työni ohella, joka on mm. tiimiläisteni kanssa yhteyden pitoa, heidän kysymyksiinsä vastaamista ja heidän kanssaan heidän suunnitteluratkaisujensa pohtimista, toimin itse projektipäällikkönä; johdan katusuunnitteluhankkeita.

Katusuunnittelun projektipäällikön tehtävässä vedän suunnittelukokouksia, ohjaan suunnittelua haluttuun suuntaan, teen konsulttitöiden tilauksia (itse suunnittelutyön tekee konsultti ja me kaupungilla toimimme suunnitteluhankkeiden tilaajina), tarkastan suunnitelmia yksin tai kollegan kanssa, pohdin ja selvittelen että mitkä ratkaisut ovat parhaita juuri kyseiseen kohteeseen. Lisäksi työhöni kuuluu asukasvuorovaikutusta muun muassa palautteisiin vastaamisen, asukastilaisuuksien ja maastokatselmusten muodossa.

Tarvitsen työssäni seuraavia taitoja: viestintä- ja vuorovaikutustaidot, järjestelmällisyys, paineensietokyky,

Päädyin nykyiseen työhöni: Olen työskennellyt saman työnantajan palveluksessa nyt kolmessa eri tehtävässä. Kun nykyinen työni tuli julkiseen hakuun, työskentelin samassa yksikössä ja sain sitä kautta tietää tiimipäällikön paikasta. Hain sitä, pääsin haastatteluun ja sain työpaikan.

Näistä opinnoista on ollut minulle eniten hyötyä: Liikennejärjestelmien suunnitteluun liittyvistä opinnoista on ollut eniten hyötyä. Myös esiintymiskursseista on ollut hyötyä.

Vinkkini samoista tehtävistä kiinnostuneille: Itse opiskelin tietojohtamisen koulutusohjelmassa, mutta olen päätynyt liikennesuunnitteluopintojeni kautta infrasuunnittelualalle. Infra-alaa (esim. katusuunnittelu, rakentaminen, infra-ala) en ole opiskellut lainkaan ja pidin tätä etenkin aiemmin todella isona miinuksena. Olen oppinut nykyisen työni oikeastaan enimmäkseen työssä oppimalla. Toki diplomi-insinöörin koulutus liikennealalta (vaikka pääaineeni nimi olikin virallisesti logistiikka ja sivuaineet käytännössä minulle ihan turhia: hypermedia ja teollisuustalous) on ollut eduksi ja sen avulla olen rakentamis- ja infra-alalle ajautunut, mutta varsinaisesti rakennusalaa en ole opiskellut, toisin kuin monet kollegani. Diplomityöni tein Ratahallintokeskukseen rautatieliikenteestä, mutta sen jälkeen en ole rautatieliikenteen parissa työskennellyt.

Vaikka en opintojeni aikana, etenkään alkuvaiheessa vielä yhtään tiennyt, mikä minua kiinnostaa tai mitä haluan työkseni tehdä, elämä on kuitenkin vienyt mielestäni oikeaan suuntaan. Monesti pohdin alan vaihtoa opiskeluaikana, mutta sain kuin sainkin valmistuttua diplomi-insinööriksi. Päätin, että se on todella hyvä tutkinto ja siitä on hyvä ponnistaa erilaisille aloille. Työni on monipuolista ja antoisaa, toki myös haastavaa. Nyt jos opiskelisin (insinöörialaa), lukisin rakennustekniikan ja esim. infrasuunnittelun ja tietomallintamisen kursseja. Alun perin opiskelin tietotekniikan koulutusohjelmassa ja se ei ollut lainkaan minun juttuni. Oli aika suuri työ saada vaihdettua koulutusohjelmaa ja osastoa, mutta lopulta sekin onnistui ahkeralla opiskelulla.

Kävin kaksi kertaa opiskelijavaihdossa ulkomailla, ja vaikka niistä ei opintojeni kannalta suurta hyötyä ollutkaan, kehitin niissä muun muassa englannin kieltä ja viestintä- ja verkostoitumistaitojani, jotka ovat todella tärkeitä työelämässä. Tutustuin uusiin ihmisiin joista osa on vieläkin ystäviäni 15 vuoden jälkeen. Joten rohkaisen vahvasti lähtemään vaihtoon opiskeluaikana.

More stories

AN

insinööri

Projekteihin liittyvän tutkimustyön suunnittelu ja toteutus laboratoriossa. Myös muita projektin ulkopuol… read story >

Karoliina

plc engineer

PLC-suunnittelua ja ohjelmatestauksia, komissiotyötä asiakaskohteissa, konsultointia read story >

Tupä

global product manager

Minulla on kokonaisvastuu varmistaa, että tuotevalikoimamme vastaa asiakkaiden tarpeita. Tyypillinen työp… read story >

Iri

johtava sosiaalityöntekijä

Pääasiassa vastaan tiimin henkilöstöasioista. Paljon työaikaa menee myös asiakaskonsultaatioihin. Tarvitt… read story >

Maria

laboratoriohoitaja

Teen 3-vuoro työtä yliopistosairaalan laboratoriossa. Työskentelen erilaisten analysaattoreiden kanssa, m… read story >

mika

vastaava työnjohtaja

vastaavana mestarina kiertelen työmaita pk seudulla read story >

Eve

DavidEveri

About that thing we were discussing earlier, I think I had something on that, might be nothing, but still… read story >

KP

opinto-ohjaaja

Työ on monipuolista. Ohjaan opiskelijoita yksilöinä sekä ryhmissä. Teen ohjausta monikanavaisesti kasvotu… read story >

Tiia

Customer success & marketing manager

Minulla ei oikeastaan ole tyypillistä työpäivää. Työhöni kuuluu mm. asiakassuhteiden ylläpito ja koulutus… read story >

Jyoti

housekeeping

Garbage, laundry, arranging beds, washing, dusting , vacuuming, and moping. read story >

Essi

terveystarkastaja

Työhöni kuuluu tarkastuksia esim. ravintoloihin ja kauppoihin ja tarkastuskertomusten laatimista. Työ vaa… read story >

Johanna

asiantuntija

Teams-palavereista, projektien johtamisesta ja rahoitushakuihin hankesuunnitelmien työstämisestä read story >

Histoni 2017

Olemassaolevien ja uusien diagnostiikkatestien kehittämistä. Työpäiviin mahtuu kokouksia, laboratoriokoke… read story >

Teemu

tekninen dokumentoija

Tavallisena työpäivänä tuotan monikielisiä käyttöohjeita ja tuotemerkintöjä viihde-elektroniikalle ja kod… read story >

Janina

toimintaterapeutti

Ryhmienohjausta ja alustuksia työelämään liittyvistä aiheista kuten työelämätaidot, hyvinvointi, ergonomi… read story >

F

Tyypillistä työpäivää eio ole. Viimeaikoina olen mm. analysoinut markkinointikampanjoita ja edustanut yri… read story >

Hemppa

varastopäällikkö

Alaisia on kolme, mutta työ on hyvin itseohjautuvaa. Vaikka työn kuvaan kuuluu toimintojen kehittäminen ,… read story >

nutrition

ravintolatyöntekijä

A typical day in my work involves preparing the kitchen for the shift, including setting up stations, che… read story >

Opettaja

tuntiopettaja

manager

product manager

As a Product Manager I take care of the life cycle of certain products of the company. Since the discove… read story >

Mikko

työtön

Valitettavasti kohdallani työnarkkina ei tarvinnut kuin seniori-tason osaajia ja jäin työttömäksi valmist… read story >

Sam

Studying about new works in the world, brainstorming ideas for design, creative sketches and ideas for pe… read story >

Ympäristötarkastaja

Ympäristönsuojeluviranomainen

Tehtäviä on laidasta laitaan, eikä mikään päivä ole samanlainen: maa-aines- ja ympäristölupapäätösten val… read story >

Sofia

projektisuunnittelija

Suunnittelen ja kehitän kotiin tuotavaa sosiaalista kuntoutusta, jonka asiakkaina on ikääntyneet, joilla … read story >

The source of the statistics: Career monitoring survey conducted among individuals who graduated 5 years earlier. More information ›